امین - صندوق قرض الحسنه ی خانوادگی بچه های کلبه


به نام آفرینشگر زیبایی

مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

كيست آن كه به خداوند قرض الحسنه دهد تا خدا آن را برايش (در وقت پرداخت) چندين برابر فزونتر كند؟!
و خداست كه (روزى را) تنگ مى‏كند و مى‏گسترد، و به سوى او بازگردانده مى‏شويد

اساسنامه صندوق قرض الحسنه خانوادگی امین:


با توکل بر خداوند بزرگ و متعال و با استعانت از حضرت ولی عصر (عج) صندوق قرض الحسنه خانوادگی امین بر اساس صلح مشروط یا هبه مشروط تاسیس گردید.

به این معنا که با توجه به دیگر شرایط شرعی در زمان دریافت وام که در ادامه مطالعه اساسنامه به آن خواهیم رسید،اعضاء صندوق با این شرط وجوه خود را در اختیار وام گیرنده به صورت بخشش(هبه معوضه) یا صلح قرار می دهند تا زمانی که نوبت فردی دیگر از اعضاء فرا رسید،آنها نیز مبلغ مورد نظر را به او ببخشند یا مصالحه کنند.


الف) اهداف تشکیل صندوق:

1-   عمل به دستور پروردگار عالم مبنی بر اجرای فریضه قرض الحسنه.
2-   حل مشکلات و گرفتاریهای مادی اعضاء صندوق به قدر توان.
3-   ایجاد و احیاء همدلی در بین اعضاء صندوق.
4-   تمرین و یادآوری مهر و دوستی به اعضاء کلبه و افراشته نگه داشتن پرچم اعتماد، مشارکت و محبت.

ب) مراحل ایجاد و تشکیل سرمایه صندوق:

1- جذب سپرده گذاری اعضاء از طریق حق عضویت و پس انداز ماهانه.
2- جذب کمکهای بلاعوض از اعضاء یا غیر اعضاء.
3- جذب کمکهای مدت دار اعضاء یا غیر اعضاء.

   ب - تبصره 1: با توجه به اینکه گردش مالی این صندوق موجب رونق بخشیدن به رابطه های معنوی و عاطفی می باشد،از کمکهای بلاعوض و مدت دار اعضاء و غیر اعضاء پس از بررسی در صورت خالی بودن از شبهه و مساله استقبال می گردد.

    ب - تبصره 2: در خصوص کمک های مدت دار یعنی اینکه مبلغی را برای مدتی مشخص و تعیین شده از شخصی(اعضاء یا غیر اعضاء) در اختیار صندوق باشد و مسئولین صندوق با استفاده از این موجودی تا سر رسید توافق شده می توانند جهت تامین وام های اعطایی به اعضاء،استفاده مشروع نمایند.

    ب - تبصره 3: استفاده از وجوه صندوق امین برای مقاصد دیگر، از جمله رفع احتیاجات کلبه ی نقد عکس، و یا انجام ماموریت هایی که در صندوق ثمین کلبه مورد نظر است ممنوع و موجب ضمان است.


پ) چارت تشکیل دهنده صندوق:

صندوق قرض الحسنه خانوادگی امین دارای چارتی سه نفره تحت عنوان( هیئت مدیره) به شرح ذیل می باشد که تا رای گیری نهایی قابل تغییر می باشد:

          1) معصومه حضرتی  (رئیس هیئت مدیره)
          2) ناهید مدنی          (مدیر اجرایی و حسابدار صندوق)
          3) طاهره منصور نژاد    (نماینده اعضاء در هیئت مدیره و بازرس صندوق)           


ت)نحوه انتخاب اعضاء هیئت مدیره صندوق:

انتخاب اعضاء هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه خانوادگی امین به شرح ذیل می باشد:

1) مدیر اجرایی صندوق موظف است یک ماه قبل از اتمام دوره فعالیت هیئت مدیره کنونی،جهت انتخاب هیئت مدیره جدید به اعضاء صندوق اطلاع رسانی نماید.

2) هر یک از اعضاء صندوق که تمایل دارند در هیئت مدیره همکاری نمایند باید به صورت رسمی آمادگی خود را به مدیر اجرایی صندوق اعلام نمایند.

3)داوطلبین می بایست دارای شرایط عمومی ذیل باشند.

الف)دارای عضویت در صندوق باشد.
ب)حداقل میزان تحصیلات دیپلم باشد.
پ)دارای شرایط سنی حداقل هجده سال باشد.
ت)مقید به احکام اسلامی و امانت دار و پاکدست باشد.

4) از سال دوم تاسیس انتخاب هیئت مدیره به صورت رای گیری و با حضور تمام اعضاء صندوق صورت می پذیرد.

5) برای رسمیت یافتن چنین جلسه ای که در آن اعضاء هیئت مدیره تعیین می شوند، باید حداقل نیمی از اعضاء صندوق حاضر باشند. افرادی که بیشترین آراء را در این جلسه کسب نمایند به مدت یک سال به عنوان اعضاء هیئت مدیره صندوق معرفی می گردند.

6) در صورت انتخاب اعضاء هیئت مدیره جدید می بایست صورت جلسه ای در این باب تنظیم شود و به امضاء حاضرین برسد. این صورت جلسه ملاک معرفی اعضاء جدید هیئت مدیره به اعضاء صندوق می باشد.

ت – تبصره 1: در صورتی که امکان حضور عضوی در جلسه رای گیری وجود نداشته باشد، وی می تواند یک نفر را به وکالت خود برگزیند و به جلسه معرفی نماید. عضو می بایست قبل از شروع جلسه وکیل خود را مشخص وبه جلسه معرفی نماید.

ت – تبصره 2: هیئت مدیره موظف است ظرف 48 ساعت بعد از انتخاب هیئت مدیره جدید تمامی اطلاعات و تراز مالی مربوط به صندوق را به اعضاء جدید انتقال دهد.

ت – تبصره 3: هیئت مدیره جدید موظف می باشد ظرف 48 ساعت رئیس هیئت مدیره،مدیر اجرایی و نمایندگان اعضاء صندوق را مشخص و به صورت عمومی اطلاع رسانی نمایند.

ت - تبصره 4: انتخاب منصبهای هیئت مدیره به صورت جلسات خصوصی و با توجه به شرایط اختصاصی مورد نظر اعضاء هیئت مدیره صورت خواهد پذیرفت.

ث ) وظایف هیئت مدیره:

     1) تنظیم و بازنگری اساسنامه و قوانین صندوق.
     2) انتخاب مدیر اجرایی صندوق و مشخص نمودن وظیفه هر یک از اعضاء هیئت مدیره.
     3) تشکیل جلسه و بررسی طرح های پیشنهادی از طرف مدیر اجرایی یا  اعضاء هیئت مدیره.
     4) تشکیل جلسه ماهانه و بررسی وضعیت فعلی اعضاء صندوق.
     5) نظارت بر عملکرد مدیر اجرایی صندوق و گزارش گیری ماهانه و سالانه از وضعیت مالی  صندوق.
     6) تشکیل جلسه و بررسی شکایات احتمالی اعضاء نسبت به فعالیت مدیر اجرایی صندوق.
     7) تشکیل جلسه و تصمیم گیری جهت اعضایی که نسبت به اساسنامه صندوق عدول کرده اند.
     8) عزل مدیر اجرایی صندوق در صورت عدول در وظایف محوله.
     9) تعیین مقدار حق عضویت و پس انداز ماهانه اعضاء صندوق در سالهای مختلف.
   10) تعیین سقف واگذاری وامهای اعطایی.
   11) تعیین مدت بازپرداخت وامهای اعطایی.

ث - تبصره 1 : در صورت عدول مدیر اجرایی صندوق از وظایف اصلی خود , هیئت مدیره می تواند تشکیل جلسه داده و مدیر اجرایی صندوق را قبل از اتمام دوره فعالیت عزل کرده و فرد دیگری را جایگزین کنند.

ث – تبصره 2 : جلسات هیئت مدیره صندوق با حضور حداقل سه نفر از اعضاء هیئت رسمیت داشته و تمام مطالب و مصوبات جلسه باید بصورت مکتوب صورتجلسه و به عضو غائب ابلاغ گردد.

ت – تبصره 3 : با توجه به اینکه تمام تصمیمات صندوق توسط هیئت مدیره گرفته می شود،غیبت غیر موجه بیش از سه جلسه هر یک از اعضاء موجب عزل ایشان شده و با رای گیری مجدد اعضاء صندوق فردی دیگر به جای ایشان منصوب می گردد.

ث – تبصره 4 : مدت فعالیت مدیر اجرایی صندوق یک سال می باشد که در صورت رضایت هیئت مدیره نسبت به فعالیتهای ایشان می توان مدت فعالیت وی را برای دو سال دیگر تمدید کرد.در غیر اینصورت ایشان از سمت خود برکنار و شخص دیگری با تصمیم گیری هیئت مدیره بجای وی منصوب خواهد شد.


ج) وظایف مدیر اجرایی

      1) پذیرش یا عدم پذیرش متقاضیان جدیدالورود در صندوق بر اساس معیار ها و قاونین صندوق امین.
      2) جذب کمکها و مشارکتهای مالی و نیز حق عضویت و پس انداز ماهانه اعضاء.
      3) اجرای مراسم قرعه کشی جهت اعطای وامها با حضور تمام اعضا یا نماینده اعضاء.
      4) باز کردن یک حساب جاری یا حساب پس انداز قرض الحسنه کوتاه مدت یا حساب عابر بانک تا  کلیه امور مالی صندوق از طریق آن حساب انجام گیرد .
      5) ارائه گزارش از آخرین گردش مالی صندوق در پایان هرماه و سال به هیئت مدیره.
      6) ارائه گزارش از آخرین گردش و موجودی هر یک از اعضاء در پایان سال مالی.
      7) ثبت واریزی حق عضویت ماهانه و یا اقساط وامهای اعطایی در دفترچه ها و دفتر ثبت صندوق.
      8) ارائه یک مکانیزم مناسب جهت رفاه حال اعضاء صندوق در خصوص واریز و برداشت وجوه نقدی.
      9) اطلاع رسانی های لازم جهت اعضاء و هیئت مدیره.
    10) در نظر گرفتن مبلغی در صندوق به عنوان ذخیره ی اضطراری جهت امور غیر مترقبه و وام ضروری کوتاه مدت به اعضاء پس از تعیین میزان مورد نظر در جلسه ی هیات مدیره ی صندوق در ابتدای ماه محرم هر سال


چ) شرایط ثبت نام اعضاء:

1) این صندوق یک نهاد خصوصی است وعضویت در آن به منزله قبولی تمامی شرایط مشروع آن می باشد.

2) اشخاصی که خواهان عضویت در این صندوق می باشند ، پس از مطالعه و پذیرش کامل اساسنامه  تقاضای عضویت در صندوق را نموده تا در صورت موافقت با عضویت، وی از مزایای آن بهره مند گردد.

3) شخص درخواست کننده جهت عضویت در صندوق می بایست توسط یکی از اعضاء صندوق به عنوان معرف (معرف از اعضای کلبه ی نقد عکس باشد) تایید و معرفی گردد.

4) عضویت در این صندوق به دو صورت می باشد که در شرایط عادی درخواست کننده می بایست تمام و کمال مبلغ خواسته شده(معادل مبلغ موجودی دیگر اعضاء) را پرداخت نماید تا موجودی ایشان با دیگر اعضاء یکسان شود.درغیر اینصورت درخواست کننده می تواند مبلغ درخواستی را طی چند قسط (توافقی) پرداخت کند ولی تا زمانی که موجودی ایشان با دیگر اعضاء صندوق یکسان نشده از مزایای وام های اعطایی بی بهره می باشد.

5) هر کدام از اعضاء که درخواست انصراف از صندوق را بدهند در جلسه هیئت مدیره مطرح گردیده و در صورت موافقت با انصراف وی از مبلغ کل حق عضویت ایشان ، بدهی به صندوق تسویه و مابقی موجودی با توجه به سابقه ایشان طی چند مرحله پرداخت خواهد شد.

6) اعضاء صندوق موظف به پرداخت پس انداز ماهانه (حق عضویت) از اول تا چهاردهم هرماه شمسی می باشند.

7)اعضا می بایست مبلغ حق عضویت و اقساط ماهیانه  خود به شرح زیر پرداخت نمایند

-واریزبه حساب بانک پاسارگاد  به شماره         128161371

-کارت به کارت بانک  پاسارگاد  به شماره کارت  5022291056394040 

به نام  ناهید مدنی

چ - تبصره 1 : تقاضای عضویت در این صندوق به دلیل خانوادگی بودن آن بایستی درخواست کننده تمام مراحل فرم شماره (1) که همان فرم در خواست عضویت صندوق می باشد را تکمیل و همراه با تصویر کارت ملی به مدیر اجرایی ارائه نماید.

چ – تبصره 2 : در صورتی که عضوی درخواست انصراف از صندوق را تقدیم هیئت مدیره کند و تصمیم بر این شود که ایشان از صندوق حذف گردند ، در صورتیکه نامبرده به صندوق بدهکار باشد، بعد از کسر بدهی به صندوق مابقی موجودی را بسته به موجودی صندوق و پرداختی ایشان به صورت یکجا ویا در صورت ایجاد خلل در روند کار صندوق امین، در چند ماه متوالی پرداخت خواهد شد.


ح) نحوه پرداخت وامهای اعطایی:

      1) در حالت عادی نحوه پرداخت وام برای نخستین بار،به صورت قرعه کشی با حضور تمام اعضاء یا نماینده آنها در هیئت مدیره بوده و در مراحل بعدی در صورت موافقت اعضاء می تواند به صورت قرعه کشی ماهانه و یا به صورت اولویتی(نوبتی) باشد.

      2) وام گیرنده موظف به معرفی ضامن ، سفته نمی باشد و مبنا تعهد و التزام اخلاقی است.

      3) اعضاء صندوق پس از دریافت وام , تا پایان سررسید وام اعطایی , نمی توانند مجددا تقاضای وام نمایند و پس از پایان سررسید وام خود،نسبت به آخرین ثبت نامی اعضاء صندوق،در نوبت وام بعدی قرار می گیرند .

     4) وام گیرنده موظف است،اقساط خود را در موعد مقرر سررسید پرداخت نماید.

    5) اعضاء جدیدالورود صندوق نسبت به بقیه اعضاء  پس از پرداخت کلیه حق عضویت , در انتهای لیست متقاضیان وام قرار خواهند گرفت.

    6)  مبلغ وامهای اعطایی صندوق ، به صورت مرحله ای، و بر اساس موجودی و تعداد اعضاء در ابتدای هر محرم تعیین خواهد شد و در صورت نیاز با توجه به تغییرموجودی و یا تعداد اعضاء با تشکیل جلسه هیئات مدیره قابل اصلاح خواهد بود. گزارش تغییرات باید به آگاهی تمامی اعضاء صندوق امین برسد و زمان اعمال آن به گونه ای باشد که اعضای صندوق متضرر نشوند.

    8) صندوق امین هیچگونه کارمزدی دریافت نمی کند، و تنها مبالغ زیر در صورت عدم امکان تعمین از سوی حامی مالی از محل پرداخت های ماهانه در صورت تایید مبالغ توسط هیات مدیره مورد قبول خواهد بود:

1-8) هزینه ی افتتاح حساب بانکی
2-8) هزینه نقل و انتقال وجوه به حساب وام گیرندگان با توجه به لزوم انتقال وجه از طریق اینترنت
3-8) هزینه ی تهیه ملزومات اولیه مثل دفتر کل؛ نوشت افزار و ....

ح - تبصره 1 : در صورت درخواست وام اضطراری از طرف هریک از اعضاء صندوق، مبلغ و نحوه پرداخت آن توسط هیئت مدیره،در صورت صلاحدید،تعیین و پرداخت خواهد شد.

خ) اقدامات لازم جهت مکانیزه نمودن صندوق:

       1) افتتاح حساب در یکی از شعب بانک پاسارگاد با قابلیت عابر بانک،اینترنت بانک،تلفن بانک،موبایل بانک.
       2) خرید نرم افزار حسابداری جهت تمامی گردشهای و گزارشگیری به روز (در صورت نیاز).
       3) ساخت مهر جهت صندوق با عنوان دقیق صندوق امین.
       4) طراحی صفحه ی اختصاصی در سایت کلبه جهت دسترسی آسان اعضاء به تمامی مراحل گردش مالی خود با رمز عبور مختص خود.
       5) خرید دفتر کل جهت ثبت تمام گردشهای صندوق به صورت دستی.
       6) صدور دفترچه حق عضویت جهت ثبت ماهانه حق عضویت اعضاء (در صورت تقاضا).
       7) صدور دفترچه جهت ثبت کتبی پرداخت اقساط وامهای اعطایی به اعضاء (در صورت تقاضا).
       8) خرید سیم کارت اعتباری و گوشی اختصاصی جهت امور صندوق(در صورت نیاز و تایید هیات مدیره – در صورت افزایش قابل ملاحظه ی اعضاء در سال های آتی کار صندوق امین)

خ - تبصره 1 : تمام گردش های برداشتی از حساب صندوق با عملیات تجارت الکترونیک با حق برداشت و انتقال وجه توسط مدیر اجرایی و یکی از نمایندگان اعضاء در هیئت مدیره صورت خواهد گرفت.
خ - تبصره 2 : سر کار خانم ثمین ترک، مشاور حقوقی صندوق بوده و تمام پیگیری های قضایی با مشاوره ایشان صورت می گیرد.د) مکانیزم های ارتباطی:

1) شماره تماس صندوق:                                                       09367773350
2) پست الکترونیکی                                                    Amin@Photorevu.com
    پست الکترونیکی رئیس هیات مدیره:                       masi.hazrati@yahoo.com
    پست الکترونیکی مدیراجرایی:                                 helma.514h@gmail.com
    پست الکترونیکی بازرس:                                         ta7mansuri@gmail.com
                     

3)آدرس پایگاه اطلاع رسانی:  

                             http://photorevu.com/Financial/Amin-Family-Fund/Main-Page/lang/Fa.aspx